RIFLE
Jaguar Silencers CAXBB
45-70 / 450 BushMaster / 350 Legend / 7.62 / .308 suppressor

Manufacturer
MakeJaguar SilencersModelCAXBBDesign Caliber45-70 / 450 BushMaster / 350 Legend / 7.62 / .308Country of ManufactureUSA-OH
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: CAXBB "X" Series Big Bore
Features
| Caliber Range | 45-70 / 450 BushMaster / 350 Legend / 7.62 / .308 |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | — |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Inconel |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 18 oz |
| Length | 7" |
| Outer Diameter | 2.5" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.