7.62 Rifle
Dead Air Wolverine
7.62 suppressor

Manufacturer
MakeDead AirModelWolverineDesign Caliber7.62Country of ManufactureUSA - TX
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Wolverine Wolverine
Features
| Caliber Range | 7.62 |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | Cobalt 6, Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 19.8 oz |
| Length | 7.4" |
| Outer Diameter | 1.93" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.