7.62 Rifle
Huxwrx Ventum 762
7.72 suppressor
No image available
Manufacturer
MakeHuxwrxModelVentum 762Design Caliber7.72Country of ManufactureUSA - UT
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
No retailers listed yet
Full Specifications
Showing specs for: Ventum 762 Ventum 762
Features
| Caliber Range | 7.72 |
| Backpressure | Low |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | — |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Titanium (Grade 5) |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 11.8 oz |
| Length | 6.7" |
| Outer Diameter | 1.8" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.