7.62 Rifle
PTR Industries Vent 1
7.62 NATO suppressor

Manufacturer
MakePTR IndustriesModelVent 1Design Caliber7.62 NATOCountry of Manufacture—
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Vent 1 Vent 1
Features
| Caliber Range | 7.62 NATO |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Other |
| Weight | 12.3 oz |
| Length | 8.74" |
| Outer Diameter | 1.75" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.