7.62 Rifle
Precision Armament TiTrex
7.62 suppressor

Manufacturer
MakePrecision ArmamentModelTiTrexDesign Caliber7.62Country of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: TiTrex 300Ti
Features
| Caliber Range | 7.62 |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread |
| Mount Removable | — |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM, Titanium (Grade 5) |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 8 oz |
| Length | 5.9" |
| Outer Diameter | 1.65" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.