7.62 Rifle
Silencer Co. Scythe
300 RUM suppressor
No image available
Manufacturer
MakeSilencer Co.ModelScytheDesign Caliber300 RUMCountry of ManufactureUSA - TX
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
No retailers listed yet
Full Specifications
Showing specs for: Scythe STM
Features
| Caliber Range | 300 RUM |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | — |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | — |
| Finish | — |
| Weight | 15.7 oz |
| Length | 6.9" |
| Outer Diameter | 1.73" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.