7.62 Rifle
AB Suppressors Raptor (762)
7.62 suppressor
No image available
Manufacturer
MakeAB SuppressorsModelRaptor (762)Design Caliber7.62Country of Manufacture—
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
No retailers listed yet
Full Specifications
Showing specs for: Raptor (762) 2
Features
| Caliber Range | 7.62 |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | — |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 4.45 oz |
| Length | 3.9" |
| Outer Diameter | 1.625" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.