7.62 Rifle
Dead Air Nomad
7.62 suppressor

Manufacturer
MakeDead AirModelNomadDesign Caliber7.62Country of ManufactureUSA - TX
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Nomad 30
Features
| Caliber Range | 7.62 |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread 5/8x24 |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 14.5 oz |
| Length | 6.5" |
| Outer Diameter | 1.735" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.