7.62 Rifle
Liberty Precision Machine Anthem
7.62 NATO suppressor

Manufacturer
MakeLiberty Precision MachineModelAnthemDesign Caliber7.62 NATOCountry of ManufactureUSA - ND
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Anthem K2
Features
| Caliber Range | 7.62 NATO |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread 5/8x24 |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 11.8 oz |
| Length | 5.5" |
| Outer Diameter | 1.74" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.