5.56 Rifle
Resilient Suppressors Stacy's Mom
5.56 suppressor

Manufacturer
MakeResilient SuppressorsModelStacy's MomDesign Caliber5.56Country of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Stacy's Mom Stacy's Mom
Features
| Caliber Range | 5.56 |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread 1/2x28 |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 14.7 oz |
| Length | 6.225" |
| Outer Diameter | 1.615" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|---|
| 5.56/223 , 6mm ARC | 10.3" |
| 6 Creedmoor, 6 Dasher, 243 Winchester and other 6mm cartridges | 12.5" |
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.