5.56 Rifle
Dead Air Lazarus 6
5.56 suppressor

Manufacturer
MakeDead AirModelLazarus 6Design Caliber5.56Country of ManufactureUSA - TX
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Lazarus 6 Xeno
Features
| Caliber Range | 5.56 |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Xeno |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Haynes 282 |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 16.5 oz (Includes Mount) |
| Length | 5.89" (Includes Mount) |
| Outer Diameter | 1.63" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.