5.56 Rifle
Israel Military Industries IWS6K
5.56 / 6mm suppressor
No image available
Manufacturer
MakeIsrael Military IndustriesModelIWS6KDesign Caliber5.56 / 6mmCountry of Manufacture—
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
No retailers listed yet
Full Specifications
Showing specs for: IWS6K IWS6K
Features
| Caliber Range | 5.56 / 6mm |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread 1/2 |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 14 oz |
| Length | 4.9" |
| Outer Diameter | 1.74" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.