5.56 Rifle
Jaguar Silencers CAS556
5.56 suppressor

Manufacturer
MakeJaguar SilencersModelCAS556Design Caliber5.56Country of ManufactureUSA-OH
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: CAS556 CAS556
Features
| Caliber Range | 5.56 |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | None |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | Inconel |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 9.75 oz |
| Length | 5.57" |
| Outer Diameter | 1.7" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.