.45 ACP
Combat Application Technologies Saigon Peacekeeper
.45 acp suppressor

Manufacturer
MakeCombat Application TechnologiesModelSaigon PeacekeeperDesign Caliber.45 acpCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Saigon Peacekeeper Saigon Peacekeeper
Features
| Caliber Range | .45 acp |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | .578x28 Piston |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 11.7 oz |
| Length | 8" |
| Outer Diameter | 1.47" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.