.45 ACP
Silencer Co. Hybrid 46M
.45 / 45-70 Gov / 460 Weatherby Magnum suppressor

Manufacturer
MakeSilencer Co.ModelHybrid 46MDesign Caliber.45 / 45-70 Gov / 460 Weatherby MagnumCountry of ManufactureUSA - TX
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Hybrid 46M Hybrid 46M
Features
| Caliber Range | .45 / 45-70 Gov / 460 Weatherby Magnum |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Charlie ASR Mount |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | TITANIUM, Stainless Steel, Inconel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 14.9 oz |
| Length | 7.72" |
| Outer Diameter | 1.57" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.