.45 ACP
Jaguar Silencers CAM45
.45 ACP suppressor

Manufacturer
MakeJaguar SilencersModelCAM45Design Caliber.45 ACPCountry of ManufactureUSA-OH
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: CAM45 T MAX Series
Features
| Caliber Range | .45 ACP |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | None |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 6.2 oz |
| Length | 7.75" |
| Outer Diameter | 1.46" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.