.338 Lapua
Thunder Beast Arms Corporation Ultra 338
.338 Lapua Mag / .338 RUM suppressor

Manufacturer
MakeThunder Beast Arms CorporationModelUltra 338Design Caliber.338 Lapua Mag / .338 RUMCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Ultra 338 SR Gen 2
Features
| Caliber Range | .338 Lapua Mag / .338 RUM |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | SR Mount |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 20 oz |
| Length | 11.1" |
| Outer Diameter | 1.85" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|---|
| .300blk, 7.62x39, 6.8 SPC | 5.5" |
| .308, 6.5 Creedmoor, .260 Rem, 6 Creedmoor, .243 Win, .22 Creedmoor, .223/5.56 (SEMI AUTO) | 8" |
| .223/5.56 | 10.3" |
| 26 Nosler, 6.5 SAUM, 6.5 PRC, 7 WSM, 7 SAUM, 7 STW, 7 Rem Mag, 300 WSM | 12" |
| 300 PRC, 300 RUM, 7 RUM, 300 Win Mag, 300 WBY, 6.5-300 WBY | 14.5" |
| 300 NORMA, 28 Nosler, 338 LAPUA, 338 NORMA | 16" |
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.