.338 Lapua
Combat Application Technologies BBK
.338 / 8.6blk suppressor

Manufacturer
MakeCombat Application TechnologiesModelBBKDesign Caliber.338 / 8.6blkCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: BBK BBK Ti
Features
| Caliber Range | .338 / 8.6blk |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | None |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | Titanium (Grade 5) |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 15.5 oz |
| Length | 9.5" |
| Outer Diameter | 1.8" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.